CZECH OPEN 2013 v taekwondu ITF

06.-07.04.2013, Nymburk

Letošní ročník byl jednoznačně spjat s číslovkou 10. Jednalo se o 10. ročník a zúčastnilo se jej 10 zemí. Díky mnohaleté práci oddělení soutěží se v Evropě z Czech Openu stává respektovaná mezinárodní soutěž na kterou se mnohé výpravy opakovaně vrací. Přejme, aby tomu tak bylo i následujících letech, kdy budeme kroutit druhou desítku ročníků.

Ale pojďme si říci, jaký byl ročník letošní, tedy jubilejní. V číslech – 3 věkové skupiny, 4 soutěžní disciplíny, 10 účastnících se zemí, 31 klubů a 277 závodníků. Výčet zemí – Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Rusko, Bělorusko, Lotyšsko, Maďarsko, Holandsko, Grónsko a Skotsko.

Registrace a vážení proběhlo s výjimkou zpožděné slovinské výpravy řádně a ve stanovených termínech. Slavnostní zahájení soutěže proběhlo úderem 14. hodiny, kdy byly jednotlivé výpravy přivítány a představeny. Během několika minut se na čtyřech zápasištích rozběhly souboje v technických sestavách, kdy na ploše č. 1 probíhaly výhradně kategorie černých pásků. Během odpoledne se do soutěžní vřavy zapojily i plochy č. 5 a 6., kde soutěžící zápolili ve speciálních technikách a silovém přerážení. Prioritou prvního soutěžního dne bylo ukončení žákovské věkové skupiny což se podařilo.

Český svaz Taekwon-Do ITF si k jubilejnímu ročníku nadělil novou propagační stěnu, kterou po grafické stránce připravil Martin Gottwald s fotografií Petra Poklopa, kteou nafotil na MSJ 2012. K nové stěně jsme přidali ještě další dárek, který je ze smrkového dřeva – stupně vítězů. Medailisté si tak mohli vychutnat premiéry před novou stěnou.

Sobotní soutěžní program končil před 20. hodinou a proběhlo vyhlášení nejúspěšnějších soutěžících v žákovské skupině. Poháry si odvezly zahraniční soutěžící – žák Domen Zabukovnik (Skala Velenje), žákyně Polina Medvedeva (Lotyšsko).

Druhý soutěžní den, tedy neděle, začal v 8:30 a to již výhradně ve sportovním boji a krátce po něm následovalo v juniorech a seniorech i silové přerážení a speciální techniky. Soutěž v neděli probíhala raketovým tempem a proto krátce po obědě mohlo dojít k vyhlášení nejúspěšnějších juniorů a seniorů, následně i škol.

Juniorem B byl vyhlášen Jan Korbel (Won-Hyo), juniorem A Martin Brabenec (GBHS), juniorkou B Pavla Hvězdová (Silla), juniorkou A Anna Nevludová (TKD FM), seniorem B Jan Pospíšil (Tong-Il), seniorem A Filip Gavlas (TKD FM) a seniorkou A Ilona Hambergerová (Karviná).

Pořadí tři nejúspěšnějších škol bylo následující – 1. škola Taekwon-Do ITF Frýdek Místek, 2. škola Ge-baek Hosin Sool a 3. Sonkal Praha.

Všem medailistům gratulujeme a zároveň děkujeme všem školám za účast. Za soutěžní oddělení se těšíme v příštím roce na viděnou při 11. Czech Openu, který se bude konat před Mistrovstvím Evropy, jak velí naše tradice.

Ondřej Vrábel


254 fotografií