Technické sestavy

Technická sestava, popř. vzor (korejsky „tul“) v taekwondu je soubor určitého počtu základních pohybů jdoucích za sebou v pevném a logickém pořadí. Student může, pokud se danou sestavu naučí, takto systematicky bojovat až s několika pomyslnými protivníky. Při tomto tréninku navíc student může cvičit s maximálním nasazením i silou bez toho, že by svého protivníka jakkoli zranil. Vznik sestav v bojových uměních však sahá hluboko do historie. Jakmile totiž lidé začali bojovat, velice rychle zjistili, že je nutno se také na boj dobře připravit. V opačném případě totiž velice často boj prohrávali. Bohužel pro žáky i učitele bojových umění bylo ve své době nemyslitelné, aby trénovali svoji zručnost v útoku i obraně proti skutečným protivníkům. Toto však naopak bránilo bojovníkům v jejich individuálním rozvoji, a to až do té doby, dokud někdo nadaný vysokou mírou představivosti nevytvořil první sestavu. Od té doby využívá sestavy v tréninku také drtivá většina bojových umění.

V taekwondu ITF je vytvořeno jeho zakladatelem, korejským generálem Choi Hong-hi, celkem 24 technických sestav, které se liší nejen svou délkou, ale především skladbou jednotlivých technik. Prvních 9 snadnějších sestav se učí žáci (žákovské stupně), zbývajících 15 sestav již patří mezi ty mistrovské. Každý student může cvičením sestav projít mnoho technik taekwonda v sériích, přičemž po tuto dobu nepotřebuje skutečného protivníka. Častým opakováním těchto sestav navíc získává návyk na určité typy kombinací útočných i obraných pohybů, což mu potom ve skutečném boji může pomoci. Neméně podstatná výhoda cvičení sestav je také v tom, že student jejich cvičením podstatně zvyšuje svou celkovou fyzickou kondici, rozvíjí svalstvo celého těla, vylepšuje kontrolu dýchání, pružnost těla a také svůj celkový pohybový rytmus. Většina sestav v taekwondu, počet jejich jednotlivých pohybů, diagram i celkový charakter sestavy navíc symbolizuje významné osobnosti korejských dějin. Studenti taekwonda tak mají unikátní možnost seznámit se touto formou také s bohatou historií korejského národa.

Jak je již obecně známo, v taekwondu ITF se také soutěží a technické sestavy jsou mezi soutěžní disciplíny zařazeny již od prvopočátku. Vždy se takto mezi sebou utkávají v dané nebo volitelné sestavě dva cvičenci, přičemž se hodnotí předem dané parametry (technický obsah, síla, kontrola dechu, stabilita a rytmus). Existuje také týmová soutěž v sestavách, kdy pětičlenná skupina studentů (muži nebo ženy) obohacuje cvičení ještě o prvek choreografie. Dlouhodobě mezi nejlepší cvičence technických sestav na světě patří především reprezentanti Koreje. Nás může jistě těšit, že už několik českých reprezentantů mělo možnost se s nimi utkat ve finále mistrovství světa, např. Monika Jelínková (MS Rusko 1997), Jana Lazorová (MS Argentina 1999), členka naší školy, Jan Kubát (MS Itálie 2001), Šárka Kaňková a Aneta Jiménezová (MS Řecko 2003) a další.

V neposlední řadě je potřeba také zmínit, že zvládnutí příslušných technických sestav je také nutnou podmínkou pro získání vyššího technického stupně v taekwondu ITF.

Podívejte se na tréninkové metody Saju jirugi a Saju makgi, které cvičí úplní začátečníci v taekwondu a slouží k procvičování technik na malém prostoru. Obě metody jsou první předzvestí nadcházejících plnohodnotných technických sestav:

Saju jirugi

Saju makgi

Podívejte se na všech 24 sestav taekwonda ITF a na názvosloví všech jednotlivých technik :

01. Chon-ji

02. Dan-gun

03. Do-san

04. Won-hyo

05. Yul-gok

06. Joong-gun

07. Toi-gae

08. Hwa-rang

09. Choong-moo

10. Kwang-gae

11. Po-eun

12. Ge-baek

13. Eui-am

14. Choong-jang

15. Juche

16. Sam-il

17. Yoo-sin

18. Choi-yong

19. Yo-gae

20. Ul-ji

21. Moon-moo

22. So-san

23. Se-jong

24. Tong-il