Trenérské soustředění na Lipně

Když jsme se dozvěděli, že od 27. 9. do 1. 10. bude probíhat v Přední Výtoni u Lipna trenérské soustředění Taekwon-Do školy Velešín, dlouhá cesta z Ostravy napříč republikou nás neodradila a s chutí jsme se přihlásili.

Hned první večer jsme poznali, že velešínskou školu tvoří bezva parta, kterou dohromady nespojuje jen láska k taekwondu, ale také smysl pro humor, přátelská nálada a pohoda. Ta mimochodem prostupovala skrz všechny tréninky.

Každé ráno začínalo výklusem na pláž k přehradě, kde naše ztuhlé svaly rozhýbal Zdeněk Rubeš (6. dan). Ti nejotužilejší se chodívali koupat, zatímco ostatní se cestou zpět na hotel psychicky připravovali na následný pestrý program.

Musím přiznat, že hlavním lákadlem soustředění byl šéftrenér státní reprezentace Jan Mraček (6. dan), se kterým jsme doposud neměli tu čest cvičit. Naším primárním cílem nebylo jít si zamakat, ale získat nové poznatky a postřehy do sportovního boje, abychom je mohli dále předávat svým svěřencům. Tyto tréninky byly zaměřeny zejména na kombinace rukou a pohyb. Zatímco děti a junioři dostávali zabrat po celou dobu, ty „zkušenější“ (čti starší) Honza tak netrápil a spočítal jim to vždy až v posledních deseti minutách. Kdo však ze sebe chtěl mít dobrý pocit, jel naplno celou dobu a do finále šel odevzdat zbytky sil.

Aby bylo vše v rovnováze, připravili si pro nás Jihočeši také technické tréninky, které vedli Přemysl Šesták (5. dan) a mistr Milan Prokeš (7. dan). Zatímco Přemek předával mládeži své zkušenosti v technických sestavách a speciálních přerážecích technikách (sám je v této disciplíně mistrem světa), Milan učil sebeobranu dle velmistra Kim Bok Mana (11. dan), zakladatele Chun Kuhn Do. Bylo hezké pozorovat, s jakým elánem a nadšením Milan k sebeobraně přistupuje, jak jí věří a chce, abychom jednotlivé úchopy a páky pochopili.

Zájemci měli dále díky online tréninku možnost pozdravit velmistra Brada Shippa (9. dan), předního žáka již zmíněného Kim Bok Mana, který se připojil až z USA. I na tu dálku nám vysvětloval jednu z jejich sestav, nejdříve beze zbraně, následně s nožem. Vše jsme samozřejmě cvičili spolu s Bradem a pokoušeli se co nejvíce přiblížit originálu.

Pozornost nebyla věnována jen technikám či disciplínám taekwonda, ale i posilování. O to se postarala několikanásobná mistryně České republiky v body fitness Renata Pomije. Naučila nás spoustu protahovacích i posilovacích cviků včetně těch s kettlebellem.

Díky nabitému programu uteklo celé soustředění jako voda. Odnášíme si z něj nejen posílené tělo a mnoho nových zkušeností, ale také fajn zážitky s lidmi, které jsme poznali.

Děkujeme mistru Milanu Prokešovi za zorganizování a pozvání na tuto akci. Těšíme se na další setkání, snad v ještě větším počtu.

Robin Talacek
trenér Školy taekwon-do ITF Ostrava