Taekwon-do víkend nejen pro černé pásky

V hotelu Fontána v Hrdoňově na Lipně se o víkendu 4. – 6. 3. 2016 sešla pestrá společnost taekwondistů ze škol taekwonda GBHS, Pardubice, Nomo Lišov, Won-hyo Třeboň, Tong-il České Budějovice, Narama Plzeň a Velešína. Celkem si zde zacvičilo 41 trenérů, studentů taekwonda pod vedením zkušených lektorů Martina Zámečníka, Honzy Mračka a Zdeňka Rubeše. Nutno říci, že program byl náročný po všech stránkách. Fyzické, studijní i kulturní a ne každý z uvedeného celkového počtu vydržel dokonce.

Páteční program byl pod taktovkou Zdeňka Rubeše, který prezentoval zajímavé posilování s kettlebelly (železná koule) a protažení svalstva celého těla. Sobotní dopolední program si vzal na starost hlavní trenér reprezentace ČR Honza Mraček a v průběhu svého vystoupení bylo jasné všem účastníkům, proč se Honza řadí k nejúspěšnějším taekwondistům světa. Po obědě vyrazila kolona čtyř aut za poznáním krásné šumavské krajiny, konktrétně na nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách, na Vítkův Hrádek (1053 m.n.m.). Odpoledne už na Fontánu dorazil i Martin Zámečník, který začal s pověstnou důkladností procvičovat základní techniky, pohyb, otočky, kde jsou problémy při výuce tulu, na co si dát pozor. Na úplný závěr si ponechal sebeobranu. Bezprostředně po večeři následovala přednáška o významu tulů, jak vznikaly (a některé zanikaly), kdo další mimo pana generála se podílel na jejich tvorbě a význam jednotlivých technik.

Při nedělním dopoledním tréninku byli účastníci rozděleni na dvě části, dle technických stupňů. První skupinu vedl Honza Mraček a pokračovalo se v nácviku a drilu technik. Tato skupina se postupně zvětšovala, čím vyšší sestavy se cvičily ve druhé skupině. Poslední cvičená sestava byla nakonec Moon-moo.

A jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Rozjeli jsme se do svých domovů a těšili se na další podobné akce, kde nejde o medaile, ale kde lidé se spolu cítí dobře a k tomu jim pomáhá taekwon-do se svými zásadami a systémem výuky.

Milan Prokeš
vedoucí Školy taekwon-do ITF Velešín

Propozice