Poslední regionální seminář v taekwondu ITF na severní Moravě před letními prázdninami

Červnový regionální seminář, a zároveň poslední seminář v taekwondu ITF v tomto školním roce na severní Moravě, se netradičně uskutečnil bez velmistra Hwang Ho-jonga, který ve stejné době zastupuje taekwon-do ITF na mistrovství světa v taekwondu WTF, v jihokorejském Muju. Ve čtvrtek 22. 6. 2017 si tak všichni přítomní držitelé do II. danu mohli zacvičit pod vedením mezinárodního instruktora Michala Opuszynského (V. dan).

Větší část semináře byla věnována kopům a úderům na kulaté lapy a vyrážeče. Mezi technikami se objevily i takové, které se v taekwondu nepříliš často aplikují, avšak v praktické sebeobraně jsou zcela jistě dobře využitelné, např. háky, zvedáky nebo kopy na dolní pásmo (tzv. lowkicky). Během cvičení kladl sabom Michal Opuszynski důraz na energii směřovanou do vyrážečů (potažmo soupeřů). Není možné vyvinout dostatečně velkou sílu, pokud danou techniku provedeme ledabyle či těžiště svého těla přenášíme na opačnou stranu.

Druhá část semináře sloužila pro uvědomění si praktického využití jednotlivých technik z různých technických sestav. Zatímco jeden z trojice aktivně cvičil sestavy, zbylí dva se na něj pokoušeli útočit. Úkolem tak bylo aplikovat techniky během cvičení dané sestavy. V prvních pokusech byla na cvičících znát jistá zmatenost a dezorientace, avšak po chvíli tréninku bylo vidět nejen zrychlující se tempo cvičení, ale také zápal a radost v očích. Poslední činností, kterou si sabom Michal Opuszynski připravil, bylo otužování jednotlivých úderových ploch.

Ve druhé tělocvičně si mezitím všichni přítomní držitelé III. danu a vyššího mohli na druhém semináři sjednotit techniky z technických sestav v taekwondu ITF na 4. a 5. dan, konkrétně od Sami-il do Ul-ji tulu.

Zcela jistě se na tomto semináři všichni zúčastnění přiučili něčemu novému, protáhli své svaly i otužili kosti. Na dalším semináři se taekwondisté ze severní Moravy setkají až v září, na kterém by měl být přítomný již také velmistr Hwang Ho-jong.

Robin Talacek

trenér školy Taekwondo ITF Ostrava

74 fotografií