MORAVIA OPEN 2015 nejen v taekwondu ITF

O víkendu 17. – 18. 10. 2015 se do Ostravy sjeli bojovníci na dlouho očekávanou soutěž MORAVIA OPEN 2015. Celkem se na tento termín přihlásilo přes 405 závodníků, někteří z nich ale podlehli nachlazení, takže nakonec se počet soutěžících zastavil na počtu 389, kteří přijeli z Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a České republiky.

Organizátoři se poprvé rozhodli vyzkoušet rozdělení žákovských kategorií na mini (do 7 let), mladší žáci (do 10 let) a starší žáci (do 13 let). Stejně tak mohli závodníci bojovat v matsogi pouze od 4. kupu. Nicméně na své si přišli všichni. Nižší technické stupně si mohly vyzkoušet boj na jednu techniku podle pravidel kickboxu, ti nejmenší absolvovali souboje s pěnovými nudlemi. Většina závodníků měla velice nabité pavouky, takže si své medaile velice vážily.

V sobotu se také rozjela soutěž seniorského matsogi s vyvrcholením BEST OF THE BEST. Vítězové 4 nejtěžších kategorií seniorek i seniorů se tak utkalo o finanční odměnu. Nakonec se tou nejlepší bojovnicí stala bez problému Kateřina Kolářová z Frýdku – Místku. U seniorů to bylo o něco zajímavější. Do finále se dostali karvinský Oliver Ženatík a Lukáš Martiník, který startoval za svůj klub Lipník nad Bečvou. Byl to velice zajímavý a vyrovnaný boj. Oliver předvedl spoustu krásných technik, ale nakonec rozhodl počet napomínání a Lukáš Martiník se tak stal prvním vítězem kategorie bez rozdílu vah. V sobotu se bohužel organizátorům nepovedlo naplnit sliby a přes nekonečně mnoho chyb v pavoucích se soutěž natáhla až dlouho do noci.

V neděli pokračovala soutěž seniorů a zároveň se předvedli i junioři. Tentokrát se chyby v pavoucích opravily hned ráno a tak mohla soutěž začít. Junioři předváděli parádní výkony a obzvlášť na slovinské reprezentanty byla radost se dívat. Jedním z vrcholu celé soutěže bylo finále juniorských týmů v matsogi. Frýdečtí borci se postavili týmu postavený z polských borců. Zápas měl atmosféru, za kterou by se nestyděli fanoušci ani na mistrovství Evropy. Nakonec se po vyrovnaném boji radovali ze zlatých medailí Poláci. Nedělní část soutěže proběhla bez větších problémů a mohlo se vyhlásit nejlepší jednotlivce a školy. Mezi jednotlivci dominovaly výkony Slovinců, kteří si odvezli rovnou 4 ocenění z 10.

Nejlepší jednotlivec kategorie MINI (do 7 let):
chlapec – Rudolf Hrouda (Silla)
dívka – Ana Jan (Slovenia team)

Nejlepší jednotlivec kategorie mladší žáci (do 10 let):
chlapec – Marko L. Pecar (Slovenia team)
dívka – Pia Zoja Glavnik (Slovenia team)

Nejlepší jednotlivec kategorie starší žáci (do 13 let):
chlapec – Jan Sketa (Slovenia team)
dívka – Julia Bolska (Tryjada Polska)

Nejlepší jednotlivec kategorie junior:
muž – David Chlebek (Frýdek-Místek)
žena – Eliška Hradílková (Karviná)

Nejlepší jednotlivec kategorie senior:
muž – Milenko Matic (Srpsko soko)
žena – Kateřina Kolářová (Frýdek-Místek)

Nejúspěšnější výpravy se seřadily v pořadí:
1. Polská tryjáda – 231 bodu (30 – 38 – 65)
2. Karviná – 102 bodu (13 – 17 – 29)
3. Brno – 76 bodu (12 – 11 – 9)

I přes prvotní sobotní kolaps organizátorů se nakonec soutěž dokončila. Celkově závodilo přes 200 cizinců, tedy více než padesát procent celkového počtu závodníků. Celé klání mohli všichni sledovat online na 3 kamerách na kanálu na youtube.com.

Přes obrovský počet zápasů se nemusela volat ani jednou záchranka a zranění byla jen malého významu. Nezbude nic víc, než poděkovat všem z organizačního týmu, rozhodčím, sponzorům a městu Ostrava, koučům, závodníkům.

Máme rok na to poučit se z chyb tohoto víkendu, protože výpravy z Rumunska, Makedonie, Finska, Nizozemí nebo Anglie už teď slibují svou účast na dalším ročníku.

2. ročník MORAVIA OPEN 2015 je uzavřen.

Kamil Šamal
organizátor soutěže

PropoziceVýsledky260 fotografií