Co má společného Jaromír Jágr a taekwon-do aneb Sporťáček v Ostravě

V sobotu 3. září 2016 se uskutečnil na ostravském městském stadiónu ve Vítkovicích stále populárnější Festival sportu pro děti Sporťáček, aneb výběr sportu zodpovědně.

V době od 10 do 18 hodin se zde veřejnosti představilo více jak 50 sportovních odvětví, mezi kterými nemohlo samozřejmě chybět ani taekwon-do ITF. Ostravská škola IL DONG navštěvuje Sporťáček pravidelně, poprvé zde ale také vystoupili studenti školy taekwonda karvinské školy. Taekwon-do tak zde mělo dvojnásobné zastoupení a bylo to rozhodně hodně znát.

Ostravská škola na své tatami opět připravila mimo jiné tradiční „nafukovací boxéry“, které ihned po zahájení přilákaly velkou skupinu dětí i rodičů. Neuběhlo snad ani 20 minut, když se za námi ozval hlas: „A Vy jste kdo, že je u Vás tolik zájemců?“

Na této větě by asi nebylo nic neobvyklého, kdyby ji nepronesl vicepremiér vlády České republiky a ministr financí, pan Andrej Babiš osobně. Po krátkém rozhovoru, ve kterém došlo na taekwon-do, Koreu i korejské firmy v České republice a hlavně na severní Moravě, jsme naše setkání také zaznamenali, když se s panem Babišem vyfotily obě naše přítomné trenérky. Je určitě dobře, když představitelé vlády ČR zaznamenají, že i korejské „neolympijské“ taekwon-do může být u nás tolik populární.

Vzápětí se u nás zastavil také rektor Vysoké školy báňské Technické Univerzity Ostrava, pan profesor Ivo Vondrák, a protože většina našich trenérů jsou současně také absolventi této univerzity, byli jsme rádi, že si pan rektor s námi udělal „selfíčko“. V průběhu dne pak na Sporťáček dorazila také ministryně školství mládeže a tělovýchovy ČR, paní Kateřina Valachová. I ta jistě musela zaznamenat, kolik se zde prezentovalo škol a klubů z oblasti bojových umění.

Součástí Sporťáčku, který moderovali tradičně Pavel Cejnar (Jak se staví sen) a Zorka Hejdová (Snídaně s Novou), byly také exhibiční ukázky, které samozřejmě nemohli vynechat jak taekwondisté z Ostravy, tak i Karviné.

Kolem 14 hodiny dorazil host poslední, ale pravděpodobně ten pro všechny asi nejzajímavější. Díky nabitému programu přiletěl do Ostravy rovnou vrtulníkem Jaromír Jágr a jeho cíl, byl jak jinak, právě Sporťáček na městském stadiónu.

To, že vešel na stadión Jaromír Jágr, bylo okamžitě poznat, protože mu společnost kromě VIP osobností dělal také dav dalších více jak 1.000 lidí. Jaromír na začátku navštívil jako první samozřejmě přítomný pozemní hokej, ale pak ho pan Babiš vedl neomylně na naše tatami. Nebo si to alespoň myslíme.

Po krátkém rozhovoru a lehkém hecování z naší strany, ve kterém Jaromír diplomaticky odmítl námi nabízenou desku na přerážení, jsme mu narychlo zorganizovali osobní exhibici taekwonda, ve které mu Milan Fryštacký předvedl několik perfektních a silných kopů jak ze zemně, tak i ve výskoku do velké lapy. Pravda, této osobní exhibici bylo přítomno mimo Jaromíra také asi tisíc diváků a několik televizních a novinových štábů.

Na konci se s námi Jaromír Jágr také ještě vyfotil a prozradil, že už 2 měsíce také cvičí jedno bojové umění. Které, to si však nechal pro sebe. Znalost taekwonda ale Jaromír ukázal při jednom fundovaném dotazu, když se nás zeptal, jestli můžeme v boji používat i ruce. Odpověděli jsme mu, podobně jako občas odpovídá náš velmistr Hwang Ho-jong: „Samozřejmě. My jsme originál.“

Zbytek dne již probíhal docela v klidu, kdy se na našem tatami se vystřídalo postupně několik set dětí, přičemž si nejvíce oblíbily připravenou opičí dráhu. Některé až tak, že na ní vydrželi běhat i půl hodiny. Chudáci někteří rodiče, kteří si okolo tatami nakonec pořádali pikniky.

Myslíme si, že jsme i dnes v Ostravě, velmi dobře reprezentovali české taekwon-do ITF, podobně jako jen na před pár dny skončeném olympijské parku. Ukázali jsme opět hlavně rodičům, že nemusejí mít žádné obavy u svých děti z cvičení originálního taekwonda ITF.

Marek Lazor
vedoucí Školy taekwon-do ITF Ostrava

78 fotografií